Změkčuje vodu a tím chrání pračku před usazováním vodního kamene. Rozpouští tuk a odstraňuje skvrny z textilu, přidává se na praní a namáčení silně znečištěného prádla (ponožky, pracovní oděvy, ručníky). Prací soda je jednou ze základních surovin při výrobě domácího pracího prášku a mýdlového slizu, které patří k nejlevnějším a nejekologičtějším způsobům praní (pokud je použito vhodné mýdlo bez syntetické chemie, parfémů, barviv, palmového oleje).
Recept na mydlový sliz
Nastrouháme 1 ks mýdla na praní (cca 170-180 g), nebo Mýdlových vloček do 10 l kbelíku nalijeme horkou vodu. Přidáme 100-150 g prací sody a pečlivě rozmícháme. Můžeme použít také tyčový mixér. Pozor na překročení množství sody, mohlo by dojít k zašednutí prádla. Dolijeme horkou vodu a opět promícháme. Na bílé prádlo doporučujeme bělící prášek PUER, jako prevenci zašednutí přidejte do zásobníku na aviváž Plákadlo prádla. Pro posílení pracího účinku doporučujeme přidat Vločky ze žlučového mýdla. Potom kbelík zavřeme víkem a necháme odstát. Následující den je sliz hotov.
Dávkování
cca 250-300 ml na jedno běžné praní. Mýdlový sliz není vhodný pro praní syntetických materiálů (např. plenek z polyesterového fleecu). Mýdlový sliz se nehodí k praní v tvrdé vodě.
Recept na prací prášek na praní
Smícháme sodu na praní s jemně nastrouhaným mýdlem na praní nebo s Mletým olivovým mýdlem na praní v poměru 4:1 (např. 400 g sody a 100 g mýdla). Pečlivě a opatrně promícháme. Dejte pozor, abyste se nenadýchali sody. Prášek zavřeme do kbelíku s věkem, jinak vysychá.
Dávkování
přizpůsobte velikosti pračky a množství prádla. Doporučujeme 2 až 3 lžíce na 5 až 6 kg prádla. Pokud budete mít na tmavém prádle po vyprání bílé zbytky prášku, příště uberte dávkování. Při praní bílého prádla a jako prevenci zašednutí přidáme lžíci bělícího prášku PUER.