V mnoha domácnostech teče z kohoutku tvrdá voda, která při praní způsobuje vyšší spotřebu pracího prostředku a šednutí prádla. Se změkčovačem vody se můžete obou problémů zbavit.
Změkčovač tvoří směs minerálních a organických látek, které mají schopnost na sebe navázat minerály z vody a tím upravit tvrdost vody. Účinná látka pracího prostředku v takto upravené vodě namísto minerálů na sebe váže pouze nečistoty z prádla. V textilu se navíc neusadí sraženiny, které se projevují jako zaprání a šednutí.
Změkčovač vody výrazně zlepšuje výsledek praní v tvrdé vodě. Snižuje spotřebu pracího prostředku a omezuje usazování sraženin v textilu (zaprání a šednutí prádla) a v pračce (týká se zejména praní v mýdlových pracích prostředcích – mýdlové vločky, mýdlový sliz).
Je změkčovač ekologický?
V našem změkčovači používáme minerální (zeolit, uhličitan sodný) a organické látky (citronan sodný), které v ekologických pracích prostředcích nahrazují běžně používané fosfáty a fosfonáty.
Zeolity jsou změkčovače přírodního původu, jsou složkou jílů a mají schopnost vázat zejména hořčík a vápník, které jsou nejčastějším původcem tvrdé vody. Samy jsou nerozpustné a stávají se jednou ze složek usazeného kalu v čističkách.
Uhličitan sodný je znám jako soda na praní a citronan sodný je konzervant, který se používá například i do limonád a ochucených piv.
Fosfáty a fosfonáty považujeme v Tierra Verde za nežádoucí, protože způsobují eutrofizaci („kvetení“) vody se všemi nepříznivými důsledky tohoto jevu. Fosfáty jsou již několik let zakázány k praní, ale nacházejí se v konvenčních prostředcích do myček nádobí. Fosfáty nahradily po jejich zakázání v pracích prostředcích tvz. fosfonáty, mají však na vodu podobný vliv.