Vločky z pracího mýdla s přídavkem hovězí žluči. Žluč obsahuje různé druhy enzymů, které mají schopnost rozkládat tuky a bílkoviny. Jsou velmi účinné při odstraňování skvrn a nečistot zejména organického původu (mastnota, ovoce, zelenina, krev, inkoust, tráva, červené víno, potraviny).
Na rozdíl od kusového žlučového mýdla jsou vločky vhodné pro praní celkově silně znečištěného prádla (nejen sem tam skvrnka). Je vhodné například na praní oblečení pro maséry a smažiče hranolek :-)
Jejich použití:
- k namáčení silně znečištěného prádla
- jako přídavek do mýdlového slizu
- k posílení pracího účinku silně znečištěného prádla
- vhodné na bílý i stálobarevný textil z přírodních i syntetických vláken.
- díky obsaženým enzymům výborně odstraňuje tvz. organické skvrny jako je mastnota z jídla, mastnota z pokožky na límečcích a manžetách košil, šťávy z ovoce a zeleniny, krev, tráva, červené víno, hlína, inkoust, a pod.
Namáčení prádla:
- Cca 5 g (1 vrchovatá lžíce) vloček na prací koupel (cca 10 l). Použijte vodu alespoň 40 ° C teplou, vločky nechte rozpustit nejlépe dopředu nebo pokud si je nestihnete připravit, přidejte je tedy suché přímo k prádlu, a po cca 15 minutách prádlo ve vodě pořádně properte, aby se mýdlo v koupeli rozpustilo. Namáčené prádlo alespoň na začátku a konci namáčení properte, (můžete vyzkoušet náš Turbozvon).
Praní v pračce:
- Pro zvýšení pracího účinku pracího gelu nebo mýdlových ořechů, přidejte do bubnu pračky cca 5g (1 vrchovatá lžíce) mýdlových vloček ze žlučového mýdla.
Skvrny bílkovinného původu (hlavně krev, mléčné produkty):
- Tyto fleky je nutno před praním ošetřit ve studené vodě. Bílkoviny se v teplé vodě srazí a nelze je poté odstranit.
Zjištění stálobarevnosti prádla:
- Při ošetření barevného textilu je dobré před použitím vyzkoušet jeho stálobarevnost aplikací na místě, které není vidět.
Znečištění anorganického původu
Pokud řešíte pracovní oblečení automechanika či kominíka, žlučové mýdlo vám nepomůže, protože jde o znečištění anorganického původu. V tomto případě použijte pomerančový odmašťovač, budete nadšeni!
Na praní bez předpírky nedoporučujeme dávat vločky do zásobníku na prací prostředek, protože by se mohly nedostatečně rozpustit. Dávejte je vždy přímo do pracího bubnu.
Chcete-li použít předpírku, rozpusťte si vločky předem v teplé vodě a až poté je (již rozpuštěné) dejte do zásobníku pro prací prostředek na hlavní praní.
Před praním barevného prádla, kde máte podezření na problém se stálobarevností, vyzkoušejte vločky nejprve na skrytém místě (myslíme na oblečení, ne na schovávanou pod schody :-)).
Praní s mýdlovým slizem v tvrdé vodě
Pokud máte tvrdou vodu (můžete to zjistit pomocí testovacího pásku), nemusí být výsledky praní s mýdlovým slizem uspokojivé, protože mýdlové složky se v tvrdé vodě srážejí s minerálními látkami a spolu s nečistotou zůstávají ve vláknech prádla. Prádlo pak vypadá být zapráno/ zašedlo.
V tomto případě můžete experimentovat s receptem na mýdlový sliz, konkrétně s podílem prací sody, nebo použít změkčovač a na praní bílého prádla prací prášek z mýdlových ořechů na bílé prádlo případně gel na barevné prádlo nebo samotné rozpuštěné.