Jak si zajistit silnou imunitu? Tipy na posílení imunity
Imunita je obranný systém lidského organismu. V ideálním případě existuje v harmonii s trávením is ostatními funkcemi v našem těle. To, že máme oslabenou imunitu, nezjistíme hned, avšak jsou jisté nepopiratelné projevy, které nelze ignorovat.
Pokud najednou trpíme vyšší nemocností, náchylností k infekcím a parazitům, máme kožní potíže, projeví se u nás lámavost nehtů a vlasů, je třeba zpozornět.
Význam imunity
Pojem imunita pochází z latinského slova immunitas, což pojmenovává komplikovaný mechanismus. Jeho hlavním úkolem je udržování rovnováhy vnitřního prostředí organismu. Správně fungující imunitní systém nás má chránit před rozličnými škodlivými vlivy z vnějšího prostředí – viry, bakterie, plísně, parazity a alergeny, ale také před vnitřními vlivy – nádorové nebo odumřelé buňky.
Imunitu dělíme na:
- nespecifickou – přirozenou, vrozenou (charakterizuje ji rychlá, ale vždy stejná reakce na patogeny)
- specifickou – získanou (jedná se o specifickou odpověď organismu na patogeny, tzn. schopnost rozeznat, odpovědět a zapamatovat si určitou látku – antigen)
Vývoj imunity
Imunita se během života vyvíjí. Její vývoj začíná již během těhotenství. Postupně se vytvářejí složky imunitního systému - specifické a nespecifické imunity, které se po narození dítěte dále rozvíjejí. Jedná se o dlouhodobý proces, který se krystalizuje minimálně do předškolního věku dětí. Není proto ničím neobvyklým, když 4leté dítě překoná za rok i pět běžných respiračních onemocnění. rýmu. Mnozí pediatři se shodují v názoru, že právě tím se imunita posiluje.
Jak tedy rozpoznáme, že už nejde o běžné, pro daný věk typické nemoci, ale o oslabení imunity? Příznaky poruchy imunity se liší v závislosti na věku dítěte. V zásadě však platí, že pokud zpozorujeme opakovaná infekční onemocnění a jejich komplikace, například. onemocnění dýchacích cest, lze za tím hledat právě zhoršenou imunitu. Oslabenou imunitu často doprovází nepříjemné herpesy a opary, které se opakovaně vracejí.
Imunita přebývá ve střevech
Věděli jste, že imunita přebývá ve střevech? Mnozí odborníci zkoumali spojitost imunity a funkce střev. Jejich zjištění potvrdila, že střevo má rozhodující význam nejen při trávení potravy, ale také při dalších činnostech a procesech v organismu. Mimo jiné se podílí na tvorbě imunity vůči vnějším vlivům. Ochrannou roli střeva zajišťuje střevní mikroflóra, střevní sliznice a střevní imunitní systém. Proto je nezbytné pročišťovat střevo dobrou výživou a přiměřeným množstvím tekutin na denní bázi. Dbát musíme i na dostatečné množství probiotické kultury ve střevech. Vyživené tělo a správně fungující střeva se nám odvděčí silnou imunitou, která se projeví správně fungujícím zažíváním, nižším cholesterolem a zvýšenou odolností vůči chorobám. Strava bohatá na vlákninu dokáže ozdravit trávení i vaše střeva. Vláknina je nesmírně důležitá pro správné fungování vašeho trávicího systému.
Ztráta rovnováhy v tlustém střevě
Celý trávicí systém je tvořen miliony mikroorganismů – jedná se o více než 500 rozličných bakterií. Nebezpečí pro naše zdraví hrozí, pokud v tlustém střevě dojde ke ztrátě rovnováhy mezi jednotlivými bakteriemi. Tehdy dochází ke změně a porušení střevního prostředí.
- zvýšená plynatost a nadýmání
- nepříjemné křeče
- překyselení organismu
- řídká stolice, průjem
- poruchy střevní činnosti – tuhá stolice
- záněty střeva
- alergie
- Crohnova choroba – způsobuje zánět, otoky, bolesti v
- Ulcerózní kolitida – onemocnění způsobující záněty vnitřní sliznice tlustého střeva a konečníku. Mohou se vytvářet rakovinotvorné zárodky, které často přerostou až do rakoviny