Účinky a zdroje selenu pro lidský organismus
Selen patří k základním minerálům, které získáváme z potravin. Pro správné fungování organismu postačuje poměrně malé množství selenu, ale o to více je nezastupitelný. Ovlivňuje správné fungování metabolismu, funkce štítné žlázy a imunitní systém.
Co všechno ještě ovlivňuje selen?
Význam selenu pro člověka
Studie ukazují, že zvýšené hladiny selenu v naší krvi úzce souvisí se zvýšenou imunitní reakcí. Užíváním výživových doplňků se selenem umíme účinně posílit imunitní systém lidí s chřipkou, tuberkulózou i hepatitidou typu C.
Selen působí jako účinný antioxidant a ovlivňuje správné fungování štítné žlázy.
Také pomáhá snižovat riziko některých druhů rakoviny. Výzkumy potvrzují, že pravidelné užívání selenu ve formě výživových doplňků dokáže eliminovat vedlejší účinky radiační terapie. Selen snižuje také riziko srdečních chorob, a to zmírněním zánětu a oxidačního stresu v našem těle.
Potraviny bohaté na selen
Selen obsahuje mnoho potravin, zejména však mléčné výrobky, ryby, mořské plody a hnědá rýže. Ze zeleniny jsou na něj bohaté brokolice, česnek a cibule. Najít ho lze iv semenech, ořechách, přesličce, kopřivě, šipkách, žebříčku obyčejném, klíčcích a pivovarnickém droždí. Naopak v bílé rýži, bílé mouce a jiných rafinovaných produktech je selenu velmi málo.
Množství selenu v rostlinných potravinách se liší. Koncentrace selenu v plodinách do značné míry závisí na tom, kde se jednotlivé plodiny pěstují.
Je nezbytné konzumovat rozmanitou stravu, která obsahuje více než jeden kvalitní zdroj selenu.
Náš selen ve stoprocentní kvalitě
Nedostatek versus přebytek selenu
Nedostatek selenu se projeví únavou, vyčerpáním a svalovou slabostí. Následkem mohou být i poruchy růstu, vysoká hladina cholesterolu, rozličné infekce, poruchy jater, nedostatečná funkce brzlíku a projevy neplodnosti. Také riziko infarktu, rakoviny, zánětů a kožních chorob můžeme významně snížit, pokud nám nechybí selen.
Obzvláště velký pozor by si měly dát těhotné ženy, které by měly pravidelně přijímat selen. V opačném případě hrozí zvýšené riziko vrozených vad plodu.
A co se s námi děje, když je selenu v těle příliš mnoho? Jeho nadměrné množství je pro člověka nebezpečné. Akutní toxicita selenu může vést až k závažným střevním a neurologickým onemocněním, srdečnímu infarktu, selhání ledvin a smrti. Selenová toxicita se projevuje ztrátou vlasů, závratěmi, nevolností, zvracením, zarudnutím obličeje, třesem a svalovou horečkou.
Selen dokáže zmírňovat příznaky astmatu
Dobrou zprávou pro astmatiky je, že nejnovější studie poukazují na účinnost selenu v boji proti tomuto onemocnění. Kromě toho, že snižuje zánět, ukazuje se, že u astmatických pacientů se zvýšenými hladinami selenu se zlepšila funkce plic. Kromě konzumace potravin bohatých na selen se lidem s astmatem doporučuje i pravidelné užívání selenových doplňků.
Mezi nejdůležitější účinky selenu řadíme:
- správné fungování celého těla
- zlepšení metabolických funkcí organismu
- pozitivní vliv na funkci štítné žlázy
- ochrana těla před oxidačním stresem
- posílení imunitního systému
- zpomalení mentálního úpadku souvisejícího s věkem
- snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění