Vitamin D - přírodní vitamín i na imunitu
Vitamin D je pro lidský organismus velmi důležitý. Déčko, někdy nazývané také „sluneční svit“, dokáže naše tělo produkovat přirozeně. Stačí se nevyhýbat přímému slunečnímu záření. Vitamin D lze získat z některých potravin nebo si jej pravidelně doplňovat ve formě vitamínových doplňků. Podstatné je, abychom měli vitamínu D dostatek.
Zdroje vitamínu D
Hlavním zdrojem vitamínu D je slunce. Na schopnost přijmout přiměřené množství tohoto vitamínu má vliv hned několik faktorů. Podstatnou roli sehrává typ pokožky – čím vyšší jsou hladiny melaninu (lidé s tmavou pokožkou ho mají nejvíce), tím méně jsme náchylní ke spálení. Jak se opálíme, a tedy kolik vitamínu D přijmeme, však ovlivňuje také míra znečištění prostředí, opalovací krémy a způsob života. Tyto faktory přispívají k nedostatku vitamínu D u stále větší skupiny lidí. A to je důvod, proč více saháme po doplňcích výživy a doplňujeme si vitamíny touto formou. Nezapomínejme ani na potraviny s obsahem vitamínu D. Dostatek vitamínu je v tučných rybách jako losos či makrela, v menším množství jej najdeme iv zelenině, mase a vaječném žloutku.
Náš vitamín d3 s postupným uvolňováním
Benefity vitamínu D pro naše tělo:
- napomáhání vstřebávání vápníku a fosforu
- zachovávání normální hladiny vápníku v krvi
- mineralizace kostí a zubů
- správné fungování imunitního systému
- účast na dělení buněk
- ochrana před roztroušenou sklerózou
- tlumení depresivních stavů
- regulace glukózy prostřednictvím podpory správné funkce slinivky břišní
- podpora správného vývoje a funkcí mozku
A co když je vitamínu D málo? Jak se projevuje nedostatek?
Vitamin D zajišťuje normální vývoj, ovlivňuje metabolismus, imunitní systém, sekreci inzulínu, regulaci krevního tlaku a jiné důležité procesy v lidském těle. Jeho deficit, který je citelný především v zimních měsících, se na našem zdraví rychle projeví. Nedostatek vitamínu D není ničím výjimečný - trpí jím až 40 % populace. Může se projevovat oslabenou imunitou a sníženou schopností organizmu bojovat proti infekcím. Rizikovou skupinou jsou lidé, jejichž zájmové aktivity se soustředí zejména do interiérů a preferují sedavý způsob života.
A co opačný případ – hrozí předávkování vitamínem D?
Podobné obavy jsou většinou zbytečné. U vitaminů rozpustných v tucích, tedy iu vitaminu D platí, že se ukládají do těla a je-li jejich přebytek, nepříznivé účinky se rychle projeví. Nejčastěji se s možným předávkováním setkáváme u miminek v důsledku nesprávného dávkování léku s vitamínem D. Zpozorujeme to poměrně jednoduše – dítě může trápit žízeň, je dehydrované, má zácpu, případně bolesti bříška, zvrací a je bledé.
Nedostatek vitaminu D u dospělých má následující projevy:
- zhoršuje průběh zánětlivých onemocnění trávicího traktu – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida
- komplikace při dalších autoimunitních onemocněních jako důsledek chybějícího protizánětlivého efektu, který má vitamín D
- závažné poruchy vývoje kostí
- u dětí se projevuje formou rachitidy - dochází k poruchám vývoje kostry a deformacím tenkých - křehkých kostí
- u dospělých dochází k měknutí kostí
- silná bolest kostí nebo svalů
- projevy únavy, bolesti a pocity psychické nepohody
Lékař nedostatek vitamínu D v těle zjistí provedením jednoduchého krevního testu. Pokud vám chybí, lze provést i rentgenové vyšetření pro kontrolu síly a pevnosti vašich kostí.
V případě, že máte diagnostikován nedostatek vitamínu D, bude vám doporučeno denní užívání doplňků vitamínu D. Ani tak však není třeba zapomínat na jeho přirozené doplňování ze slunečního záření a potravin, ve kterých se nachází.